Megsebző terápia Hogyan sérülhet páciens és terapeuta egyszerre a terápiás folyamatban?
Töreki Annamária Megsebző terápia című írása merész vállalkozás: a terapeuta és a páciens kapcsolatának sokszínűségét mutatja be három izgalmas fejezetben.
Az elsőben szakirodalmi áttekintést nyújt e különös kapcsolódás mozgatórugóiról, míg a második fejezet egy ötven évvel ezelőtt történt, különleges esetvezetést mutat be Irvin D. Yalom: Minden nappal közelebb című művén keresztül. A harmadik fejezet pedig, amely a könyv fő mondanivalója, egy megsebző terapeuta-páciens kapcsolódást tár az olvasó elé. Ennek ismertetéséhez álljanak itt Indries Krisztián, a könyv szakmai lektorának szavai:
„Ez a fejezet eredeti módon világít rá a terápiás kapcsolat komplex dinamikáira és potenciális buktatóira. A könyv újszerűsége abban rejlik, hogy részletesen vizsgálja a terapeuta-páciens kapcsolatban mindkét fél sérülékenységét, miközben nem csupán áttekintést nyújt a pszichoterápiás kapcsolat alakulásáról, hanem kendőzetlenül mutatja be a terápiás kapcsolat legszemélyesebb interszubjektív, finom rezdüléseit is. A különösen izgalmas, érzelmes és provokatív harmadik fejezetben a szerző egy fiktív levelezésen keresztül mutatja be egy terápiás kapcsolat fokozatos félresiklását. Ebben a részben Irvin D. Yalom is megjelenik szupervízorként, hogy – mint egy lacani imaginárius „jó apa” – helyrehozza a terapeuta, „rossz anya”, által végzett rombolást. Ezen a ponton válik a kötet igazán úttörővé, hiszen bátorsággal és hitelességgel beszél olyan hibákról, amelyek a terapeuták oldaláról jelenhetnek meg. Akár egy posztmodern regényben, többszólamúan, nézőpontváltásokkal kerül elbeszélésre a terápiás folyamat. Az elméleti rész tudományos szakmaiságát szépirodalmi igényesség követi.
A Megsebző terápia nemcsak egy könyv, hanem egy izgalmas utazás is – az önreflexió és a másik iránti empátia világába, olyan hiánypótló mű, amely őszintén beszél a pszichoterápia árnyoldalairól is. A könyv stílusa egyszerre szakszerű és olvasmányos, így mind a szakmai, mind a laikus közönség számára értékes olvasmány lehet, jelentősen hozzájárulva a pszichoterápiás szakirodalomhoz, ugyanakkor fontos tanulságokkal szolgál minden olvasója számára.
Ajánlom ezt a művet pszichológusoknak, orvosoknak, pszichoterapeutáknak és a pszichológia iránt érdeklődőknek, akik nyitottak arra, hogy értőbb szemmel nézzenek az emberi kapcsolódások misztériumára.” (Indries Krisztián)